Od Redakcji
Wydarzenia związane z terroryzmem trafiają dziś bardzo szybko na czołówki gazet i bywają często pierwszą wiadomością serwisów radiowych i telewizyjnych. Dzieje się tak dlatego, że media szukają krwawych sensacji, a terroryzm takie sensacje ze sobą przynosi: giną ludzie i to zazwyczaj niewinni. Jednak media, poza korzystaniem z mechanizmu przyciągania jak największej liczby odbiorców, nie zagłębiają się zbytnio w samo zjawisko terroryzmu, a co za tym idzie, większość z nas reaguje z lękiem już na samo słowo „terror" czy „terrorysta", ale nie przywiązuje większej wagi do tego, by lepiej zrozumieć, co się za terroryzmem kryje, dlaczego ma miejsce, czy zdarzał się już w przeszłości i jakie są szanse, by przestał „straszyć" w przyszłości.
W niniejszej publikacji autorzy, reprezentujący różne ośrodki naukowe z kraju i zza granicy, starają się zanalizować terroryzm jako zjawisko cywilizacyjne. Dzięki temu wyłania się inny obraz terroryzmu niż to ma miejsce nie tylko w mediach, ale również w rozprawach specjalistycznych, które zazwyczaj zawężone są do aspektów stricte politycznych, ekonomicznych lub religijnych. A tymczasem terroryzm jest zjawiskiem cywilizacyjnym i to takim, które nie ogranicza się do działań grup przestępczych, ponieważ - ujmując rzecz dosłownie - terroryzm jako zastraszanie staje się coraz częściej sposobem na utrzymanie władzy w krajach demokratycznych przez tych, którzy tę władzę sprawują jak najbardziej legalnie. Kierowanie uwagi opinii publicznej na ekstremistów jest zarazem odwracaniem uwagi od metod współczesnego socjalizmu, który poprzez media i stanowione w nadmiarze prawo zastrasza własnych obywateli. Tym bardziej więc terroryzm musi być badany dokładnie i wielostronnie.
W zebranych tu artykułach omówione są m.in. następujące problemy: terroryzm jako wojna cywilizacji, terroryzm w islamie, terroryzm w Hiszpanii, eko-terror, terror socjalizmu, terror Nowej Lewicy, terror liberalizmu, terroryzm a utopia, terroryzm a suwerenność, terroryzm medialny, kulturowe i psychologiczne uwarunkowania terroryzmu.
Redakcja żywi nadzieję, że zaprezentowane stanowiska pozwolą lepiej zrozumieć zjawisko terroryzmu. Jest to koniecznym warunkiem walki z terroryzmem, zarówno w wydaniu grup ekstremistycznych, jak i całych państw, które zastraszanie traktują jako skuteczny środek panowania nad społeczeństwem. A choć terroryzmu nie można bagatelizować, to jednak nie można zapomnieć, że cel swój osiąga tylko wtedy, gdy skutecznie straszy. W takim razie walcząc z terroryzmem, trzeba najpierw zapanować nad strachem, a to jest możliwe dzięki rozumieniu. I taka jest rola tego tomu, poświęconego przyszłości cywilizacji Zachodu, w którym podjęty został problem terroryzmu.
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński Kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL
Terroryzm - dawniej i dziś - Spis treści >>>
Zamówienia można kierować na adres e-mail: imeldach@kul.lublin.pl