STRONA GŁÓWNA

WITAM PAŃSTWA NA MOJEJ STRONIE AUTORSKIEJ

      PIOTR JAROSZYŃSKI  

"Sic vive cum hominibus, tamquam deus videat; sic loquere cum deo, tamquam homines audiat" Seneka

Prymas o Powstaniu Styczniowym

Prymas o Powstaniu Styczniowym

Adnotacja 2020 01 24 184119Zbliża się dzień beatyfikacji księdza prymasa Stefana kardynała...

Prymas Tysiąclecia jako mąż kultury

Prymas Tysiąclecia jako mąż kultury

Adnotacja 2020 01 24 184119Zbliża się dzień beatyfikacji księdza prymasa Stefana kardynała...

Malta ostrzega!

Malta ostrzega!

Myśląc ojczyznaRozpoczął się już nowy rok...

Św. Tomasz o Bożym Narodzeniu

Św. Tomasz o Bożym Narodzeniu

Adnotacja 2019 12 19 145626Zbliżają się święta Bożego Narodzenia...

Cel Uniwersytetu: Papież czy Minister?

Cel Uniwersytetu: Papież czy Minister?

Adnotacja 2019 12 13 164411Większość z nas uważa, że uniwersytet i szkoła wyższa to takie miejsce,...

Pułapki „luksusu”

Pułapki „luksusu”

marszalkkekLuksus należy dziś do podstawowych kategorii wyznaczających ramy naszej cywilizacji....

Dość przekleństw!

Dość przekleństw!

Adnotacja 2019 12 06 094341Temat jaki dziś chciałem poruszyć jest dość delikatny, drażliwy...

Dobrobyt to nie wszystko

Dobrobyt to nie wszystko

Adnotacja 2019 11 29 084233Polityka, jak wiadomo, to roztropna troska o dobro wspólne...

Ocalić narodowość polską!

Ocalić narodowość polską!

Adnotacja 2019 11 24 210937Warto od czasu do czasu zadać sobie pytanie o sens bycia narodem...

O niepodległość ducha

O niepodległość ducha

Adnotacja 2019 11 15 084656Kiedy myślimy o niepodległości, to pierwsze pytanie dotyczy tego, jak...

 • Prymas o Powstaniu Styczniowym

  Prymas o Powstaniu Styczniowym

  piątek, 24, styczeń 2020 18:39
 • Prymas Tysiąclecia jako mąż kultury

  Prymas Tysiąclecia jako mąż kultury

  sobota, 18, styczeń 2020 12:04
 • Malta ostrzega!

  Malta ostrzega!

  czwartek, 09, styczeń 2020 08:44
 • Św. Tomasz o Bożym Narodzeniu

  Św. Tomasz o Bożym Narodzeniu

  czwartek, 19, grudzień 2019 14:55
 • Cel Uniwersytetu: Papież czy Minister?

  Cel Uniwersytetu: Papież czy Minister?

  piątek, 13, grudzień 2019 16:43
 • Pułapki „luksusu”

  Pułapki „luksusu”

  piątek, 06, grudzień 2019 18:28
 • Dość przekleństw!

  Dość przekleństw!

  piątek, 06, grudzień 2019 09:43
 • Dobrobyt to nie wszystko

  Dobrobyt to nie wszystko

  piątek, 29, listopad 2019 08:41
 • Ocalić narodowość polską!

  Ocalić narodowość polską!

  niedziela, 24, listopad 2019 21:09
 • O niepodległość ducha

  O niepodległość ducha

  piątek, 15, listopad 2019 08:46

 

W potocznym wyobrażeniu historia jest dziedziną dotyczącą wydarzeń, do których już doszło i które odeszły w przeszłość. Powinna zatem interesować tylko specjalistów, antykwariuszy. Nie jest to do końca prawda. Do historii trzeba wracać, i to z wielu ważnych powodów.

Po pierwsze, wydarzenia przeszłe mogą ciągle pozostawać nieznane albo ich obraz może być zafałszowany (Katyń, Żołnierze Niezłomni). Po drugie, wydarzenia przeszłe mogą rozciągać się w czasie, to znaczy, choć zaczęły się dawno temu, to trwać mogą nadal, np. proces budowania świadomości narodowej i suwerenności politycznej nie trwa dzień ani rok. A wreszcie to, co minęło, może być pewną matrycą tego, co wydarzy się później, dziś lub jutro. Na przykład proces kolonizacji jakiegoś państwa aż do zupełnego podbicia trwać może nawet wieki, ale przebiegać będzie wedle pewnych schematów. Inaczej podbija Rosja, inaczej Chiny.

Wniosek jest jeden: kto nie zna historii, ten nie tylko nie rozumie spraw ludzkich w ich wymiarze narodowym, międzynarodowym i globalnym, ale również sam, jego naród, jego państwo stać się mogą ofiarą spisku i podboju. Ta nauka i przestroga dotyczy szczególnie nas, Polaków, ponieważ od wieku trwa antypolski spisek, którego celem jest odebranie nam państwa i niepodległości.

Szeroki horyzont

Skoro znajomość historii, niezafałszowana i ciągle aktualizowana jest niezbędna dla prawidłowego odczytywania tego, co aktualnie dzieje się w świecie i w Polsce, to wiedza taka jest bezcenna. Nic dziwnego więc, że nie mamy zbyt wielu historyków, którzy przenikliwie i uczciwie potrafiliby historię nam przybliżać, zwłaszcza gdy chodzi o młode pokolenie.

Do tego pokolenia zaliczyć koniecznie trzeba Mieczysława Rybę, profesora KUL i WSKSiM, który od lat zgłębiając prawdę o tym, co minęło, pomaga rozumieć to, co jest, i ostrzega przed tym, co może się wydarzyć. Czyni to nie tylko w zaciszu gabinetu, ale bardzo aktywnie udziela się w takich mediach jak Radio Maryja, Telewizja Trwam i „Nasz Dziennik”. Ma to olbrzymie znaczenie społeczne, ponieważ w czasach celowego zamętu, jaki generują liczne media, jasność widzenia tego, co się dzieje, jest niemożliwa bez znajomości nie tylko istotnych faktów, ale i odpowiedniej perspektywy historycznej.

Więcej, potrzebna jest też znajomość filozofii i nauki o cywilizacjach, bo to dopiero umożliwia naprawdę głębokie spojrzenie. Cóż dają fakty, jeśli nie znamy ich wzajemnych powiązań, jeśli nie znamy ich bliższych i dalszych przyczyn, jeśli nie potrafimy odróżnić tego, co istotne, od tego, co drugorzędne? A takiej głębi nie zawiera sama historia traktowana jako nauka o faktach, ale dopiero w powiązaniu z filozofią i nauką o cywilizacjach.

Profesor Ryba miał wielkich mistrzów. Pierwszym był wieloletni rektor KUL i twórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, o. prof. Mieczysław Krąpiec, światowej sławy specjalista w zakresie filozofii, a zwłaszcza metafizyki, którego mógł bezpośrednio słuchać i z nim rozmawiać. Drugim był prof. Feliks Koneczny, niezwykle oryginalny twórca nauki o cywilizacji. Obaj byli wielkimi Polakami, obaj byli przekonani, że Polska ma ciągle do spełnienia ważną rolę w Europie i w świecie, której podstawą są cywilizacja łacińska i Kościół katolicki.

Historyk uzbrojony w takie narzędzia i takie wzory wie, po jakim gruncie się porusza i jak należy odsłaniać prawdziwą sytuację Polski i naszego Narodu, jak odczytywać sytuację Kościoła, jak widzieć mechanizmy, które rządzą konfliktami w różnych częściach świata.

Blask dziejów

W wydanej właśnie książce prof. Mieczysława Ryby zatytułowanej „Odkłamać wczoraj i dziś. Wybór tekstów historycznych” czytelnik może zapoznać się z bardzo ciekawymi i różnorodnymi tematami, które są ważne i aktualne, a które bardzo często bywają właśnie zakłamane. Tematy te to m.in.: rozbiory Polski, prawdziwa historia PRL, Unia Europejska, nazizm i komunizm, Narodowa Demokracja, OUN-UPA w walce z polskością, a także sylwetki tak pięknych postaci jak Prymas Stefan Wyszyński czy pułkownik Witold Pilecki. To są tematy, o których prawdę musimy znać.

Przecież nieznajomość lub zafałszowywanie historii stanowi dziś groźne narzędzie manipulacji, a tym samym prowadzić może do zniewolenia, więc tym bardziej obowiązkiem każdego przytomnego i uczciwego Polaka jest aktywny udział w procesie odzyskiwania pamięci. Bo tu już nie chodzi tylko o osobistą satysfakcję, ale poprzez prawdę jest to walka o duszę Narodu. Naród nieświadomy lub żyjący w kłamstwie przestaje być narodem, traci wolność, a w wymiarze politycznym traci niepodległość. Dlatego właśnie takie publikacje, których przecież ciągle jest za mało, są tak ważne i potrzebne. Otwierają oczy, inspirują do dalszych poszukiwań, dają argumenty, wzmacniają godność i dumę. Bo Polak, który potrafi odczytać heroiczne dzieje własnego Narodu, katolik, który w pełnym blasku ujrzy wielkość i znaczenie Kościoła, nie będzie czuł się ani samotny, ani tym bardziej zakompleksiony. Przeciwnie, nabierze sił i wiary w to, co robili jego przodkowie, za co oddawali życie żołnierze, ku czemu prowadzili wielcy święci i mężowie stanu. To wszystko jest zapisane w naszych polskich dziejach. Musimy to odzyskać, a nie ma lepszej drogi niż dobra lektura.

Książka prof. Mieczysława Ryby odsłania i inspiruje. Dlatego warto się z nią zapoznać, przemyśleć zawarte w niej treści, dociekliwie uzupełniać wiedzę, a gdy trzeba, zabierać głos.

Piotr Jaroszyński

Mieczysław Ryba, Odkłamać wczoraj i dziś. Wybór tekstów historycznych, Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2014. Książkę można nabyć w księgarniach „Naszego Dziennika”: w Warszawie, al. Solidarności 83/89, tel. (22) 850 60 20, e-mail: w Krakowie, ul. Starowiślna 49, tel. (12) 431 02 45, e-mail: e-mail:

Nasz Dziennik, Wtorek, 18 marca 2014, Nr 64 (4906)

Our website is protected by DMC Firewall!